Spring Cloud

Ahmet Cokgungordu
1 min readDec 13, 2018

Spring Cloud, bulut uygulamaları oluşturmak için kullanılan bir frameworktür. Spring Cloud framework, karşılaşılan yaygın sorunların çoğuna çözümler sunarak cloud uygulamalarının geliştirilmesini kolaylaştırmaktadır.

Mikroservis mimarisi ile çalışan uygulamalar, geliştirme, dağıtım ve bakım işlemlerini basitleştirmeyi amaçlar. Mikroservis mimarisi ile geliştiriciler sadece odaklanması gereken yere odaklanırlar ve sistemin diğer bölümlerini etkilemeden iyileştirmeler yapabilirler.

Spring Cloud Mimarisi

Spring Cloud Config Server

Bir cloud uygulaması geliştirirken, en başta gelen sorunlardan birisi yapılandırmamızı servislerimize göre sürdürmek ve dağıtmaktır.

Servislerimizi yatay olarak ölçeklemeden veya konfigürasyonumuzu uygulamamızın içinde kullanarak güvenlik ihlallerini riske atmadan önce her ortamı yapılandırmak için zaman harcamak istemeyiz.

Bu sorunları yönetmek için, tüm yapılandırmamızı tek bir Git deposunda birleştirip tüm uygulamalarımız için yapılandırmayı yöneten tek bir uygulamaya bağlayacağız. Bunu yaparken, Spring Cloud Config ile çok basit bir uygulama kuruyor olacağız.

Daha fazla ayrıntı için Spring Cloud Configuration’a göz atabilirsiniz.

--

--